چاپ        ارسال به دوست

سنجش کیفیت گلوله های آلومینایی

روند تست کیفیت گلوله های آلومینایی در نوین کنترل اریکه صنعت

 

ارتباط بین دانسیته و میزان آلومینای موجود در گلوله:

بسته به نوع محل استفاده گلوله های آلومینایی میزان آلومینای  (AL2O3) موجود در آنها می تواند متغیر باشد.  گلوله های آلومینایی 92% در ایران جهت استفاده در بالمیل بدنه محبوبیت زیادی دارند. سوال اینجاست چگونه میتوان به میزان دقیق آلومینای موجود در گلوله پی برد. یکی از دقیق ترین روش های اندازه گیری درصد وزنی عناصر در ترکیبات شیمیایی  استفاده از متد XRF می باشد که در ایران مرکز معتبر متلورژی رازی (این آزمایشگاه مورد اعتماد بسیاری از مراکز از جمله گمرک ج.ا.ا می باشد) این آزمایش را می تواند انجام دهد. این آزمایش میتواند دقیقا میزان آلومینای موجود در گلوله را مشخص کند. 

 

همان طور که مشاهده میکنید گلوله های ارسالی برای این مرکز دارای 91.2% آلومینا میباشد که با توجه به قرار گرفتن در رنج بین 92%-90% گلوله آلومینایی 92% محسوب میشود.

 

اما روش دیگری نیز وجود دارد تا به میزان تقریبی آلومینای موجود در گلوله پی برد و آن اندازه گیری دانسیته گلوله و مطابقت آن با جدول زیر می باشد. اندازه گیری دانسیته در آزمایشگاه های کارخانه ها براحتی قابل انجام می باشد. یک ترازوی دیجیتال یک و یک سطل آب تنها ابزار های لازم جهت تست دانسیته میباشد. ( بزودی فیلمی از روش اندازه گیری دانسیته در اختیار شما کاربران عزیز قرار میدهیم)

 

DENSITY

AL2O3

3.65 – 3.75 95%
3.56 – 3.65 92%
3.3 – 3.4 80%
3.1 -3.3 70%

 

 

کنترل دانسیته در آزمایشگاه نوین کنترل

کنترل دانسیته در آزمایشگاه نوین کنترل

زمانی که دانسیته را اندازه گیری کردیم و مثلاً عدد 3.60 بدست آمد با توجه به جدول بالا میتوانیم بگوییم که این گلوله تقریباً 92% آلومینا را دارا می باشد.

تست سایش (WEAR LOSS ) :

پس از مشخص شدن میزان آلومینای موجود در گلوله و اندازه گیری دانسیته هنوز نمیتوان نتیجه گرفت که گلوله مورد نظر انتظارات مارا برآورده میسازد. نرخ سایش یک فاکتور بسیار مهم در تعیین کیفیت گلوله می باشد. ما در نوین کنترل از روشی استفاده میکنیم که دقیقاً در کارخانه های تولید گلوله از آن بعنوان روش تعیین نرخ  سایش استفاده میشود.

چهار بالمیل رزینی که با سرعت 80 دور در دقیقه میتوانند چرخش داشته باشند موجود می باشد. روش کار بدین صورت می باشد که ابتدا 4 کیلوگرم گلوله (فرقی نمی کند از یک سایز باشند یا سایز های مختلف) را در این بالمیل ها به همراه 4 لیتر آب میریزیم و به مدت 2 ساعت با سرعت 80 دور در دقیقه سایش میدهیم. بعد از دو ساعت گلوله ها را خارج کرده شسته و خشک میکنیم. وزن آنها را گرفته و بعنوان M1 ثبت میکنیم. دوباره فرایند قبلی را این بار به مدت 48 ساعت انجام داده و پس از پایان چهل و هشت ساعت دوباره گلوله ها را شسته خشک کرده و وزن میکنیم و بعنوان M2 ثبت می کنیم. با گذاشتن M1 و M2 در فرمول زیر می توانیم به نرخ سایش برسیم. واحد نرخ سایش : g/kg.h 

self-wear-loss = 100*(M1-M2)/48*m1


 

یک روش اشتباه و رایج: تست ضربه!!!

اصولاً هیچ گونه تستی تحت عنوان تست ضربه برای آزمایش گلوله وجود ندارد و معمولاً متصدیان بالمیل بصورت تجربی و غیر علمی با زدن گلوله ها به هم سعی می کنند کیفیت آن را تشخیص دهند. این تست جدای از تستی می باشد که برای مشخص شدن سختی گلوله در مقیاس (mohs) انجام میشود.  این روش کاملاً غیر علمی می باشد.

 

تهیه و تنظیم : نوین کنترل اریکه صنعت


١٤:٥٥ - سه شنبه ٢٥ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٣٥    /    تعداد نمایش : ١٠٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
1393-1394 © تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت نوین کنترل اریکه صنعت محفوظ می باشد.