چاپ        ارسال به دوست

آرایش گلوله های آلومینایی در بالمیل

نحوه ی تاثیرگذاری ظرفیت بارگذاری و سرریز مجدد گلوله آلومینایی بر بازدهی فرایند آسیاب کردن

آسیاب کردن نقش مهمی در صنعت سرامیک ایفا می­کند و یکی از فاکتور های اثر گذار بر متراژ تولید کاشی­ و  سرامیک در هر کارخانه می باشد. حال چگونه می توان  بازده آسیاب کردن را بهینه ساخت؟ چگونه زمان آسیاب کردن را کاهش و در عین حال خروجی(slip)هر بالمیل را افزایش داد؟ چگونه گلوله های آلومینایی بر کارایی (efficiency) آسیاب کردن اثر می گذارند؟ امروزه این پرسش­ها با توجه به رکود حاکم بر بازار کاشی و  سرامیک اهمیت زیادی برای هر سرپرست فنی یا مدیر تولید دارند.

در مرداد ماه از برخی از کارخانه های کاشی و سرامیک یزد بازدید کرده و تلاش کردیم که نحوه­ ی تاثیرگذاری ظرفیت بارگیری(loading capacity)و سر ریز(recharging) گلوله های آلومینایی بر بازدهی فراینده آسیاب کردن را دریابیم.

برای تحلیل مطالب از سه کارخانه کاشی به عنوان نمونه استفاده می کنیم و امیدواریم خوانندگان درک کنند که از نام گمنام برای مشخص کردن آنها در این تحلیل استفاده شد.

حجم نامی بال میل 43000Lاست، و این سه کارخانه از یک برند خاص بال میل استفاده می­کنند.اطلاعات ابتدایی:

محصول این سه شرکت نیز یکسان است: کاشی­های بدنه قرمز.

این جدول نشان دهنده  عملکرد بال میل این سه شرکت می باشد. خانه های قرمزرنگ پارامتر هایی هستند که می بایست مورد ارزیابی قرار گیرند.

واحد تولیدی A:

با مقایسه­ ی کارخانه A با دیگران، معلوم می­شود که این تولید کننده نتوانسته است سیستم آسیاب کردن­اش را  به درستی اداره کند.

1. میزان سرریز(recharging)ماهانه اش تا 2250 کیلوگرم است، که بالاترین میزان می­باشد.

2. مدت زمان آسیاب کردن هر بار (each batch) بیش از 6 ساعت است، که در میان این سه شرکت بیشترین زمان می­باشد.

تحلیل: در کل، برای دستیابی به نتیجه­ی آسیاب کردن پربازده، به میزان  45% تا 52%  حجم گلوله آلومینایی در بالمیل پیشنهاد می­شود. هنگامی که به این شرکت می­نگریم، حجم­ گلوله موجود تنها 30% است. با محاسبه­ ی داده­ های ستون های 12، 13 و 14 که با رنگ قرمز مشخص شده ­اند به این مسئله پی می­بریم. 30% خیلی کمتر از میزان پیشنهادی است، و بدین معناست که نمی­تواند به­طور موثر عمل کند. این مسئله نشان می­دهد که چرا مدت زمان آسیاب کردن تا 6 ساعت است. اگر به تولید کنندگان BوC  نگاه کنیم، زمان آسیاب کردن­شان بین 3.5 تا 5.5 ساعت است.

تولید کننده B:

این کارخانه سیستم آسیاب کردن­اش را به­ نحو مناسبی اداره می­کند، اما در مقایسه با شرکت C، هنوز جا برای بهینه­ سازی بیشتر وجود دارد. هر چند که زمان آسیاب کردنش در جدول کوتاه­ترین زمان است، میزان مواد خشک در بالمیل حداکثر 27000 کیلوگریم است. با این حال، اگر به شرکت Cبنگریم، در می­یابیم که میزان مواد خشک­ شان می­توانند 31000 کیلوگرم باشند. مواد خشک بیشتر به ­معنای خروجی بیشتر است. بدیهی است که شرکت Bاز نظر بازده خروجی(slip) ضعیف تر  از شرکت Cاست. چرا؟ چه چیزی باعث این تفاوت می­شود؟ لطفاً باز هم ستون های13، 14 و 16 را بررسی و مقایسه کنید.

واحد تولیدی C:

کارخانه Cبدون شک در میان این سه تولید کننده از نظر بازده خروجی (slip)، مدت زمان آسیاب کردن و هم­چنین کنترل میزان سایش گلوله دارای بهترین شرایط­ است. آن­طور که می­توانیم ببینیم، تولید کننده  Cعمدتاً 34000 کیلوگرم گلوله­ی آلومینایی را بارگذاری می­کند، که 37% از فضای داخلی بال میل است. هر چند که از حجم ایده­آل پیشنهادی 52%-45% کمتر است. این میزان برای تولید کننده Aتنها 30% و برای تولید کننده B35% است.

با نگاهی دوباره به واحد تولیدی  Aمتوجه میشویم که میزان سرریز گلوله اش بسیار زیاد است، تقریباً 2 برابر شرکت Bو C. بنابراین به داخل بال میل (Ball Mill) رفتیم تا وضعیت را از نزدیک را بررسی کنیم. تصاویر زیر از داخل بالمیل گرفته شده است :

 

با نگاهی به این تصاویر می­توانیم دریابیم که گلوله ­های سایزکوچک بین  35-20 میلی­متر عمدتاً از شکل کروی خارج شده اند (Deformation). کروی بودن­شان مطابق انتظارمان نیست. به این دلیل، بازده آسیاب کردن کم و میزان فرسایش گلوله زیاد است. از نظر تئوری، کاربر بالمیل می­پندارد که تنها باید گلوله­ های 50 یا 60 میلی­متری را سرریز کند، و پس از مدتی آن گلوله­ های 50 میلی­متری به 40 میلی­متر و آن 40 میلی­متری­  به 30 میلی­متر و آن 30 میلی­متری­ها به 20 میلی­متر تبدیل می­شوند. با این وجود، اگر کیفیت گلوله­ ی آلومینایی به­ قدر کافی خوب نباشد، هنگامی که گلوله ­های بزرگ تبدیل به گلوله­ های کوچک مانند 30، 25 و20 میلیمتر می­شوند، شکل­شان چندان گرد نخواهد بود. در نتیجه، به­ طور مناسب عمل نمی­کنند.


١٢:٠٥ - شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٣٢    /    تعداد نمایش : ١١٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
1393-1394 © تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت نوین کنترل اریکه صنعت محفوظ می باشد.